آخرین مرحله از چرخه عمر کسب و کارهای نوپا، بلوغ تجارت و خروج

کسب و کار شما پس از گذر از مرحله چهارم ، به یک سود مشخص و پایدار سالیانه در آخرین مرحله از چرخه عمر کسب و کارهای نوپا ، بلوغ تجارت و احتمالا خروج رسیده است .

  هنگامی که یک شرکت پس از گذراندن مراحل قبلی به بلوغ می رسد، ایده ی شما در حال حاضر استقرار یافته و به لطف استراتژی هایی که در طی چهار مرحله ی پیش در آن اجرا و نهادینه شده ، استارت آپ شما  به سود پایدار می رسد.

شرکت‌هایی که همواره در حال تغییر وسازگاری خود با پارامترهای بازار و جامعه هدف خود هستند و تلاش دارند با داشتن انعطاف و چابکی لازم، پیشرفت خود را حفظ نمایند.

در این مرحله کسب و کار با تکیه بر یک منبع مالی ، بر چالش ها غلبه کرده و سعی دارد مجموعه را در رونق بی سابقه خود حفظ کند.

در حقیقت همانطور که بیان شد، کسب و کارها همواره در مسیر بلوغ خود در حال توسعه محصول و بازار خود بوده و به صورت مستمر درگیر هزینه‌هایی اعم از حقوق و دستمزد، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، تبلیغات و بازاریابی و غیره می‌باشند که همین مساله سبب خواهد شد که بنیان‌گذاران کسب و کار همواره درگیر مساله های متفاوت باشند.

در مقابل این گونه شرکت ها در این مرحله دسته‌ای از شرکت‌ها در یک نقطه از پیشرفت خود متوقف شده و غرق  در وضعیت فعلی خود، از پیشرفت دست می کشند.

در فاز بلوغ، اگرچه بعد از طی کردن چهار مرحله قبلی، رشد و سود کسب و کار همچنان پر رونق نشان می دهد، اما رقبا در حال افزایش و پیشرفت هستند.

در این مرحله کارآفرینان اغلب بین دو راهی بلوغ یا خروج قرارمی گیرند. با توجه به پیچیدگی مسائل در این مرحله، کارآفرینان نیاز به جمع بندی در مورد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود دارند. در دوران بلوغ کسب‌وکار، محصول یا خدمت، جایگاهی تثبیت شده دارد و هدف آن است که سهم بازار حفظ شود.

این احتمالا رقابتی‌ترین مرحله‌ای خواهد بود که کسب‌وکار شما تجربه خواهد کرد و به همین دلیل نیاز دارید استراتژی‌های بازاریابی را با دوراندیشی انتخاب کنید.

سرانجام در مرحله بلوغ نرخ رشد فروش یک کالا در نقطه ای کند خواهد شد و کالا وارد مرحله ای از بلوغ نسبی می شود. این مرحله معمولاً از مراحل قبلی طولانی تر است و دارای چالش های بزرگی است. مرحله بلوغ را می توان به سه قسمت تقسیم کرد.

بلوغ رشد: به دلیل اینکه در این مرحله کانال توزیع جدید شکل نگرفته یا به نوعی کانال جدید نداریم فزونی نرخ رشد کاهش می یابد.

بلوغ با ثبات: در این مرحله شاید به دلیل اینکه بازار به اشباع رسیده امکان اینکه فروش بر مبنای سرانه کاهش پیدا کند نیز هست.

بلوغ رو به ضعف: به دلیل اینکه مشتریان به خرید کالاهای دیگر یا جانشین روی می آورند سطح مطلق فروش کاهش پیدا می کند.

خط مشی های مرحله بلوغ :بلوغ

الف- اصلاح بازار:  

کسب و کار در این مرحله می تواند با استفاده از عوامل مؤثر زیر بر حجم فروش بازار، نام تجاری بالغ خود را بسط دهد.
تبدیل کسانی که از کالا استفاده نمی‌کنند به استفاده کنندگان کالا
ورود به قسمت‌های جدید بازار

خارج کردن مشتریان از دست رقبا

همچنین با متقاعد کردن استفاده‌کنندگان فعلی به مصرف بیشتر، می‌توان حجم فروش را بالا برد. در این زمینه هم سه خط‌ مشی وجود دارد.

افزایش برآورد مصرف

مصرف بیشتر درهر مناسبت

موارد استفاده متنوع جدید و بیشتر

ب: اصلاح خدمات یا کالا

مدیران با اصلاح مشخصات کالا یا خدمات از طریق ارتقای کیفیت، پهناوری ویژگیها یا بهبود شکل کالا هم می توانند بر فروش خود بیافزایند که هدف خط مشی، بهبود کیفی آن است که عملکرد خدمت یا کالا شامل دوام، اعتمادپذیری، سرعت یا طعم آن بالا رود  و خط مشی بهبود ویژگی در پی افزودن ویژگی های جدید به کالا می باشد و هدف از خط مشی بهبود شکل افزایش جاذبه های زیبا شناختی کالا می باشد.

خط‌مشی بهبود کیفی

خط‌مشی بهبود ویژگی

خط‌مشی بهبود شکل

ج: اصلاح ترکیب عناصر بازاریابی

مدیران ممکن است با اصلاح دیگر اجزاء ترکیب عناصر بازاریابی هم در پی افزایش فروش کالا باشند. هنگامی که یک بازار بالغ می‌شود، حجم کل فروش ثبات پیدا می کند، و خریدارانی که مشتریان قدیمی و همیشگی هستند یا به قصد تعویض خرید می‌کنند در مقایسه با خریدارانی که برای اولین بار اقدام به خرید یک محصول می‌کنند، بخش بیش‌تری از آن حجم فروش را ایجاد می‌کنند.

بنابراین ، یک هدف بازاریابی اصلی تمام رقبایی که در بازارهای بالغ فعالیت دارند این است که مشتریان فعلی خود را حفظ کنند تا بتوانند یک مزیت رقابتی مهم را که به تداوم رضایت و وفاداری آن مشتریان کمک می‌کند ، حفظ کنند.

يکى از راه‌هايى که مديريت با استفاده از آن مى‌تواند فروش را افزايش دهد، تغيير يک يا چند عنصر از ترکيب عناصر بازاريابى است.

با کاهش قيمت فروش، مى‌توان توجه تعدادى از استفاده‌کنندگان جديد يا حتى مشتريان رقبا را به‌سوى کالا جلب کرد. فعاليت‌هاى تبليغاتى بهتر مى‌تواند همين کار را انجام دهد.

از ابزارهاى پيشبرد فروش، ابزارهايى نظير پرداخت حق‌العمل به واسطه‌ها، تخفيفات تجارى و تخفيف به مصرف‌کنندگان نيز مى‌توان استفاده کرد.

استفاده از کانال‌هاى توزيع جديد، يکى ديگر از اقداماتى است که مديريت پيش ‌روى خود دارد. سرانجام، در فاز بلوغ شرکت مى‌تواند به‌نحوى خدمات ارائه‌شده به خريداران را بهبود بخشد يا به‌طورکلي، نوع جديدى از خدمات را به خريداران ارائه کند.

نتیچه گیری:

پس از سپری کردن  موفق مرحله چهارم یا همان توسعه در چرخه عمر کسب و کار شما باید بتواند سود سالیانه سالم و مشخصی داشته باشد. در این مرحله است که برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تا هم‌چنان با شتاب بالای رقابت باشند. در حالی که شرکت‌های دیگر سعی می‌کنند از همان نرخ‌های رشد بالای خود لذت ببرند. در واقع در این جا کارآفرینان با دو گزینه مواجه می‌شوند:

تلاش برای گسترش بیشتر و یا خروج از آن کسب و کار

اگر کسب و کار شما تصمیم به گسترش بیشتر دارد، باید از سوالات مشابهی در مرحله توسعه داشتید استفاده کنید. سوالاتی مانند:  آیا کسب و کار من می‌تواند گسترش بیشتری داشته باشد؟

آیا فرصت‌های کافی برای رشد وجود دارد؟ کسب و کار من به اندازه‌ی کافی رشد داشته است؟ و شاید مهم‌ترین سوال این باشد که آیا به عنوان یک رهبر برای این شرکت، من آمادگی تلاش بیشتر در جهت گسترش شرکت را دارم یا خیر؟

در واقع اغلب کسب و کارها در این مرحله اقدام به تعویض رهبر و یا رئیس شرکت خود می‌کنند و به جای او یک مدیر اجرایی جذب می‌کنند که  انرژی و آمادگی لازم را برای چالش‌های جدید داشته باشد.

برخی از شرکت‌ها هم در این مرحله به دنبال فروش می‌روند. این می‌تواند فروش کلی شرکت و یا بخشی از آن باشد که این هم بسته به نوع شرکت متغیر است.

نویسنده : حسین گوهری سلیمی

وظیفه اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *