چرا امروزه دیجیتال مارکتینگ مقوله ای بسیار مهم است؟

در حال حاضر بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین تاثیر بسیاری بر کسب و کارها گذاشته است به طوری که تمامی بخش های تجارت و کسب و کارها به بازاریابی دیجیتال  رو آورنده اند، در این شرایط تکنیک های بازاریابی دیجیتال فرصتی جهت رقابت ، بقا و حتی رشد کسب و کارها برای را برای صاحبان آن ها فراهم کرده است.

مواردی از قبیل فراهم کردن بستری مناسب برای بازاریابی آنلاین نیز مقرون به صرفه تر بودن بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی، داشتن قابلیت بسیار بالای تبدیل کاربران به مشتری هایی همیشگی، درآمد بیشتر ، تسهیل تعامل با مخاطبان هدف، همچنین رفع نیازِ کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند و اعتبار بخشیدن به برند همینطور بازگشت سرمایه گذاری در حوزه بازاریابی ، ترغیب مردم به اقدام مطلوب، آماده سازی کسب و کار جهت وروود به فضای اینترنتی و در بلاخره بقای تجارت الکترونیک همه و همه از مواردی هستند که دیجیتال مارکتینگ به عنوان برنامه ای حرفه ای برای کاربران و مخاطبین خود به ارمغان آورده است.

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال مارکتر

به عبارتی دیگر و البته جدید دیجیتال مارکتینگ و دیجیتال مارکتر  به برقراری ارتباط با کاربران  با بهره گیری و استفاده از ابزارهای دیجیتالی و الکترونیکی دیجیتال مارکتینگ می گویند. در مجموع می توان گفت تمام فعالیت هایی که اهداف بازاریابی به همراه دارند و با استفاده از ابزارهای الکترونیکی انجام می شوند در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرند.

وب سایت ، نرم افزار ، بازاریابی محتوا ، بازاریابی رسانه های اجتماعی ، اینفلوئنسرها ، بازاریابی بنری ، بازاریابی ایمیلی ، بازاریابی ویدئویی ، بازاریابی آفلاین و غیره همگی  زیر مجموعه ی بازاریابی هوشمند می باشند. اما اگر موشکافانه تر بنگریم نمی توانیم گزینه های وب سایت و نرم افزار را با مابقی روش ها در یک سطح قرار دهیم.

اگر شما بخواهید واژه ی دیجیتال مارکتینگ را “عنوانشغلی خود محسوب کنید پر حتم باید دو ویژگی زیر را دارا باشید:

نخست می باید مالک یا مجری یک پلتفرم اختصاصی برای معرفی محصولات یا خدمات خود یا مشتریان باشید و همچنین از تمام روش های بازاریابی دیجیتال به طور همزمان استفاده کنید.

از نظر ماهورتیم گرچه هر کدام از این موارد به تنهایی می توانند یک نوع از بازاریابی دیجیتالی باشد اما تمامی موارد بازاریابی دیجیتال زیر مجموعه دو گزینه وب سایت و نرم افزار هستند.

شما نمی توانید از پلتفرم های دیگران استفاده کنید و در عین حال اگر شخصی از شما پرسید شغلتان چیست ؟ بگویید در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ مشغول هستم.

مثلا شخصی که در رسانه اینستاگرام محصول یا خدماتی را به عده ای ارائه می دهد شغلش دیجیتال مارکتینگ نیست و همچنین او یک دیجیتال مارکتر نیست.

پس از این به بعد وقتی از واژه ی دیجیتال مارکتینگ استفاده میکنیم منظورمان معطوف به عنوان شغلی می باشد و نه صرفا بازاریابی دیجیتال.

همانطور که گفتیم برای اینکه در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید و یک دیجیتال مارکتر شوید باید مالک یک پلتفرم مختص خود ، برندتان یا برای مشتری شما باشد که گزینه های پیش روی شما وب سایت و نرم افزار  میباشد.

یک دیجیتال مارکتر موفق کسی است که این دو مهم را به خوبی درک کرده و بطور کامل بشناسد: 1.مهارت های لازم جهت ساختن یک وب سایت و یا یک نرم افزار ( حتی اگر کد نویسی توسط برنامه نویس انجام گیرد) 2. مهارت مدیریت کردن این پلتفرم ها ، منابع انسانی و برند.

در مقاله های بعدی به مهارت یک دیجیتال  مارکتر موفق اشاره خواهیم کرد …

 

 

نویسنده و گرداورنده : حسین گوهری سلیمی

بر گرفته از نظریه ی “کاتلر”

بازاریابی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *