هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ ، هم افزایی دو سویه

در دنیای امروز هوش مصنوعی تبدیل به یکی از اصلی ترین  عناصر تجارت الکترونیک  شده و در بسیاری از پلتفرم‌ها و نرم افزارها نقش اساسی و بنیادی خود را پیدا  کرده است. دیجیتال مارکتینگ  نیز یکی از حوزه‌هایی است که با ورود هوش مصنوعی بسیاری از چالش‌های آن رفع شده و دچار تغییر و تحول شده است.

مانند اینترنت اشیا و خودروهای بدون سرنشین و بسیاری از تکنولوژی‌هایی که آرام‌آرام جزئی از همه‌ی ابعاد کار و زندگی ما می‌شوند، هوش مصنوعی نیز در علم بازاریابی دیجیتال هنوز به دوران بلوغ خود نرسیده است.

هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ هم افزایی دو سویه و متقابلی را با هم پیش گرفته اند. هوش مصنوعی  اطلاعات و داده هایی  را در اختیار استارت آپ های  مختلف  قرار می‌دهد که با تجزیه و تحلیل ، اعمال و درک آن، می‌توان استراتژی مناسبی برای بازاریابی الکترونیکی خود انتخاب و تعریف کنیم. با پیشرفت این موضوع، استراتژی‌های بازاریابی آنلاین برای مشتریان با ارزش شرکت‌ها بهبود خواهد یافت.

در این مقاله پیش رو  4  راه  بهبود بازاریابی آنلاین به کمک هوش مصنوعی پیش رویتان قرار خواهیم داد .

پشتیبانی  در لحظه  مشتریان :

قطعا یک نمونه  از بهترین تجربه‌هایی که مشتریان یک تجربه دیجیتال خوب را دنبال می‌کنند رسیدن به پاسخ سریع است. با استفاده از  چت بات های  هوش مصنوعی که یک ابزار خودکار هستند می‌توانید مکالمات شنیداری یا نوشتاری خود را هدایت کنید. به عنوان مثال  مثال پیام‌رسان‌ها نمونه‌ای از این چت بات‌ها هستند که به وسیله هوش مصنوعی عمل می‌کنند.

چت بات‌ها با بکارگیری  اصطلاحات می توانند شبیه یک انسان رفتار کنند.  سوالات را  پاسخ داده ، سفارشات را پیگیری کرده  و برای حل برخی از مسائل ساده به شما کمک ‌کنند. این ربات‌ها می‌توانند در طول 24 ساعته فعال باشند. به طور مثال زمان انتظار تماس برای مشتریان را کاهش دهند.

هوش مصنوعی هر لحظه در حال رشد و بهبود است. پیاده سازی هوش مصنوعی  در استراتژی دیجیتال مارکتینگ  به استارت آپ ها کمک می کند  اطلاعات مفید تر  و تجربه بهتر  از کاربران را دریافت کنند .

در واقع، شرکت‌های پیشرو  به سادگی راه‌حل‌هایی را در کسب‌وکارشان به کار می‌گیرند که تجربه مصرف‌کننده، برند و کارمند را بهینه‌تر و از نظر هزینه موثرتر می‌کنند.

هوش مصنوعی  نه تنها توانا  به تولید محتوا ست بلکه می‌تواند ارزش و کاربرد  آن را نیز بیشتر کند. سفارشی سازی  محتوا توسط هوش مصنوعی امکان برقراری ارتباط بهتر با بازدیدکنندگان در  سایت‌های خاص را فراهم می‌کند و محتوای مرتبط‌تر را به آن‌ها نشان می دهد.

توجه داشته باشید که مشتری نقش حیاتی را  در استارت آپ شما دارد. درواقع محتوا برای بازاریابی الکترونیکی ضروری است. بازاریابی محتوایی را می توان با توجه به دیتای جمع آوری شده نظیر رفتار مشتریان در برابر خرید و علاقمندی‌هایشان انجام داد.

تجربه کاربری مناسب تر  با هوش مصنوعی :

یک تجربه کاربری فوق‌العاده که چرخ محرّک آن هوش مصنوعی باشد، به کاربران پورتال استارت آپ شما  در جستجو کمک می‌کند.

در شرایط کنونی احتمالاً شما در طراحی سایت خود، مجموعه‌ای از فیلترها را برای بازدیدکننده طراحی کرده‌اید که به کاربران کمک می‌کند به آنچه دنبالش هستند برسند. تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند برای شما مشخص کند که آیا بازدیدکننده‌ها به آنچه که می‌خواسته‌اند رسیده‌اند یا خیر. خروجی این تحلیل‌ها را می‌توان برای اندازه‌گیری میزان رضایت مشتری استفاده نمود. مدت‎زمانی که مشتری برای دریافت سرویس و استفاده از داده‌ها صرف می‌کند، در این تحلیل‌ها مورد لحاظ قرار می‌گیرند.

در این بازه شما کاربران  خود را تبدیل به مشتریان وفادار می‌کنید. هوش مصنوعی تلاش می کند  داده‌های مفیدی از رفتار گذشته کاربران جمع‌آوری کند و با این کار یک نام تجاری مخصوص به آنان بسازد.

تکنولوژی جستجوی صوتی امروزه یک فرصت عالی به کمک  هوش  مصنوعی در بازاریابی الکترونیکی که می تواند سرعت نتایچ را بهبود  دهد و اگر  این کار را به درستی انجام دهید، می توانید نام تجاری خود را به عنوان اولین نتیجه در جستجوی صوتی در مرورگرها، که واقعا می تواند با تشخیص نام تجاری کمک کند، برجسته کنید. همین موضوع باعث محبوبیت برند شما می‌شود .

استفاده از تشخیص تصویر از طریق هوش مصنوعی برای پیشینه سازی نرخ بازگشت سرمایه :

اگر به تازگی  از تصویر های گوگل استفاده کرده باشید، ممکن است به این مورد توجه کرده باشید  که سیستم در شناسایی و تشخیص افراد و تصاویر چقدر دقیق عمل می کند .

پیش از این، تشخیص تصویر تنها محدود به شناسایی اجزا جداشده در یک تصویر بود. اما با استفاده از هوش مصنوعی که با استفاده از نرم افزار قابل اجرا و استفاده است، اکنون این امکان وجود دارد تا توصیف دقیق تری از یک تصویر به دست بیاید.  این تکنولوژی می تواند به روش های مختلفی برای بخش های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد. برای استارت آپ های فین تک  و بخش مالی، تشخیص تصویر با استفاده از هوش مصنوعی می تواند برای تسریع فرآیندهای پرداختی و ارتقای امنیت مشتری به کار گرفته شود. رسانه های اجتماعی یکی از منابع عظیم تصویرها می باشند. بدین صورت که نرم افزار هوش مصنوعی در رسانه های اجتماعی به دنبال تصویر خواهد گشت و آن را با کتابخانه و منبع بزرگی از تصاویر مقایسه می کند تا نتایجی را از آن استخراج کند. حال از نگاه بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ ، تشخیص تصویر به معنای همگام سازی مناسب  بین محتوای آنلاین و بازدیدهای فروشگاه است. بسیاری از فروشگاه ها از نرم افزار تشخیص چهره استفاده می کنند تا مشتریان را در بازدیدهای درون فروشگاه ردیابی و دنبال کنند و این ویدئوها را به پروفایل های مشتریان متصل کنند. دانستن اینکه فرد چگونه خرید می کند، شما را قادر می سازد تا پیام های فردی هدفمند بیشتری را ایجاد و به دست مشتریان برسانید  دقیقا  به این صورت اینکه دقیقا بدانید کاربران در هنگام مراجعه و بازدید از محصولات و  خدمات شما به دنبال چه چیزی بودند و نسبت به همان محصولات پیام های متناسب با آن را برایش ارسال کنید .

پیش بینی رفتار مشتری توسط ماشین لرنینگ :

ابزار یادگیری ماشین می‌تواند بررسی کند که کدام نوع محتوا، کلمات کلیدی و عبارات مربوط به مخاطبان مورد نظر شما است. این ابزار می تواند اطلاعات معناداری را برای هر دسته‌بندی مشتری ایجاد کند و برای هر کدام از آنها، موثرترین راه را برای کوتاه کردن چرخه فروش ارائه کند. وقتی که هر کاربر صدها داده را به خود اختصاص میدهد، تقسیم مخاطبان آسان می‌شود. دیجیتال مارکتر  باید تشخیص دهد چه پارامترهایی  برای کمپین فروش مهم است و چه عواملی جانبی را شامل می‌شود. با جمع آوری این اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن می‌شود بخش های کلیدی کاربران را شناسایی و دنبال کرد.

هوش مصنوعی علاوه بر اینکه می‌تواند رفتار گذشته مشتریان را پیدا کند، می‌تواند از رفتار کاربران جدید هم باخبر شود و آن را پیش‌بینی کند. این اطلاعات که برای بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی مجدد  بسیار مهم است می‌تواند از طریق پروفایل‌های شخصی کاربران تحت اختیارتان قرار بگیرد تا متوجه نقاط قوت هدف خود شوید و بر روی استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود مسلط‌‌تر شوید.

هوش مصنوعی هر لحظه در حال جمع‌آوری و تحلیل داده برای استفاده دقیق‌تر از آن است. با الگوریتم‌های جدید دقت دنبال کردن رفتار مشتریان با خصوصیت‌های مشترک بیشتر می شود و در نهایت این موضوع نیز به پیش‌بینی فروش و نرخ بازگشت سرمایه دیجیتال مارکتینگ کمک می‌کند.

نتیجه گیری:

در نظرسنجی که بین بیش از 1600 متخصص حرفه‌ای در زمینه بازاریابی آنلاین انجام شده ، حدود 61 درصد از کسانی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند اشاره کردند که هوش مصنوعی و  ماشین لرنینگ مهمترین رویدادهای داده محور در سال آینده خواهد بود.

از طرفی دیگر با توجه به محدودیت‌های اقتصادی موجود در ایران تنها با شناخت کامل کاربران و ارائه محصول دقیق و مورد نیاز آنها می‌توان در جهت افزایش فروش گام برداشت  پس می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که هوش مصنوعی می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای تعامل با کاربر باشد و اطلاعات مفیدی را در اختیار  رشد استارت آپ ها قرار دهد.

نویسنده : حسین گوهری سلیمی

دیجیتال مارکتینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *